کتاب "رشد ناب"

رشد ناب

نام کتاب انگلیسی: Scaling Lean

نویسنده: اش ماوریا

مترجم: علیرضا کاظمی نیا- مهتاب ابراهیم زاده

قطع: رقعی

کاغذ: تحریر

تعداد صفحه: 268 صفحه

قیمت: 220000 تومان

رشد ناب: چگونه بازار، محصول و مشتری‌ها رشد می‌کنند و توسعه پیدا می‌کنند؟

اولین کتاب اش ماوریا، به نام اجرای ناب، نتیجه‌ تجربه‌ نویسنده از اولین چالش‌ها به عنوان بنیان‌گذار یک استارتاپ بود. در آن زمان اصلی‌ترین چالش این بود که بتوان به سرعت و با رویکردی تکراری، از یک ایده جدید (طرح اولیه) به سمت محصول مطلوب مشتری‌ها حرکت کرد. ماوریا در گذر زمان محصولات زیادی ساخته بود و هرچند همه‌ آن‌ها شروع بسیار خوبی داشتند، بعضی در بازار دوام نیاوردند. او به این نتیجه رسید که تعداد ایده‌هایی که داشت بسیار بیشتر از مقدار زمان و منابع موجود برای آزمایش آن‌ها است و مهم‌تر این‌که، فرآیند قابل تکراری برای انجام این آزمایش‌ها نداشت.

همین موضوع، باعث شد که به‌دنبال فرآیندی فراگیر و تکرارپذیر برود. فرآیندی که در کتاب اجرای ناب توصیف کرده‌است. این فرآیند برگرفته از آزمایش‌های دقیق و تجربه‌هایی بود که پس از ساخت چندین محصول و کار کردن در کنار صدها کارآفرین در نقاط مختلف جهان و در زمینه‌های متفاوت، از کسب‌وکارهای نرم‌افزاری تا سخت‌افزاری و فناوری‌های پیشرفته تا ساده، به دست آورده بود.

همین موضوع، باعث شد که به‌دنبال فرآیندی فراگیر و تکرارپذیر برود. فرآیندی که در کتاب اجرای ناب توصیف کرده‌است. این فرآیند برگرفته از آزمایش‌های دقیق و تجربه‌هایی بود که پس از ساخت چندین محصول و کار کردن در کنار صدها کارآفرین در نقاط مختلف جهان و در زمینه‌های متفاوت، از کسب‌وکارهای نرم‌افزاری تا سخت‌افزاری و فناوری‌های پیشرفته تا ساده، به دست آورده بود.

نکته مهمی که هنگام نوشتن و تحقیق برای اجرای ناب درک کرد، این بود که محصول واقعی یک کارآفرین، تنها یک راه‌حل خوب یا یک فناوری نوآورانه نیست، بلکه فرآیند تکرارپذیری است که راه‌حل را به مشتری‌ متصل می‌کند؛ به عبارت دیگر، یافتن مدل کسب‌وکار موثر، محصول واقعی یک کارآفرین است.

اما صرف ساختن این مدل کافی نیست. با وجود این که اجرای ناب به هدف خود رسید، اما فقط یکی از دو گام لازم برای ساخت یک استارتاپ موفق را توضیح داد. هنگام رشد محصول و تیم‌، حتی مدل‌های کسب‌وکاری که به دقیق‌ترین شیوه آزمایش شده‌اند هم با چالش‌های کاملاً جدیدی روبه‌رو می‌شوند. تجربه نشان می‌دهد که حتی مدل‌های کسب‌وکار به ظاهر نفوذ ناپذیر نیز زیر فشار ناشی از نفوذ به بازارهای جدید و مدیریت انتظارات سهام‌داران، متلاشی می‌‌شوند.

خلاصه ای از کتاب رشد ناب از زبان مترجم آن

سنجه های رشد محصول چه هستند؟

برای ساخت یک کسب‌وکار مقیاس‌پذیر و موفق باید بدانید که چه چیزی و چگونه باید سنجیده شود.

اولین و مهم‌ترین سهام‌دار کسب‌وکار خود شما و محدودترین سرمایه‌ شما، زمان است. هر دقیقه‌ای که روی یک کسب‌وکار در حال شکست صرف شود، به هدر رفته‌است. بنابراین موضوع حیاتی این است که با حداکثر سرعت و دقت بتوان تشخیص‌داد که چه کسب‌وکاری ارزش تلاش را دارد.

معمولاً استارتاپ‌های تازه‌کار از دو سنجه برای اندازه‌گیری پیشرفت استفاده می‌کنند؛ سنجه اول این که چقدر محصولشان کامل می‌شود و سنجه دوم این که چقدر از آن درآمد کسب می‌کنند. اما این سنجه‌ها جایگزین‌های غیرقابل اعتمادی برای پیشرفت هستند که ممکن است شما را به مسیر اشتباهی سوق دهند و در نتیجه باعث شوند محصولی بسازید که هیچ کس نمی‌خواهد. همان‌طور که در کتاب اجرای ناب اشاره شد؛ «زندگی کوتاه‌تر از آن است که محصولی تولید کنیم که کسی نمی‌خواهد.»

سنجه‌های قدیمی حسابداری مانند درآمد، سود و بازگشت سرمایه، در مراحل اولیه موثر نیستند؛ زیرا اعدادی را ردیابی می‌کنند که منفی یا نزدیک به صفر هستند. حتی در مراحل بعدی هم اتکای محض بر مجموع درآمد می‌تواند شما را از کشف راهبردهای صحیح رشد بازدارد. درآمد را نمی‌توان سنجه‌ای مناسب برای پیشرفت دانست؛ زیرا معمولاً رویدادی است که پس از طی چند مرحله از چرخه عمر مشتری رخ می‌دهد.

حتی زمانی که درآمد دارید هم، اگر نتوانید رابطه علت و معلول را پیدا کنید، قادر نخواهید بود عناصر موفقیت خود را تقویت کنید و در نتیجه وارد مسیر اشتباهی می‌شوید.

کارآفرین‌ها برای موفقیت به مدل نیاز دارند. در کتاب اجرای ناب، یکی از این مدل‌ها (بوم ناب) معرفی شد که شما را قادر می‌کند یک ایده‌ کسب‌وکار پیچیده را به یک مدل کسب‌وکار تجزیه‌ کنید. در این کتاب دو مدل مکمل معرفی می‌شوند: مدل کشش و مدل کارخانه‌ مشتری. این مدل‌ها به شما نشان می‌دهند که چگونه می‌توان خروجی یک مدل کسب‌وکار را سنجید و نتایج را به دیگران نشان داد.

جز چند خطر مشخص که در مراحل اولیه قابل تشخیص هستند (مانند فرضیه‌های مربوط به مشتری‌ها و نیازهایشان)، اولویت‌بندی خطرها نیاز به بصیرت و دانایی زیادی دارد و احتمال اشتباه هم در آن زیاد است.

در کتاب «اجرای ناب»، نقشه راهی برای آزمایش ثبات یک مدل کسب‌وکار ارایه شده‌بود. در کتاب «رشد ناب» یک قدم جلوتر می‌رویم. در این کتاب مدل‌ها و فرآیندهای فکری جدیدی به بوم ناب اضافه شده‌است تا به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک کنند. در واقع در این کتاب یاد می‌گیرید که چگونه سنجه‌های رشد را تعریف و اندازه‌گیری کنید و بتوانید با یک زبان مشترک، درباره رشد با سهام‌داران درونی و بیرونی خود صحبت کنید. این کار با استفاده از چارچوب شش مرحله‌ای زیر انجام می‌شود:

  • هدف گذاری
  • مشاهده و جهت گیری
  • یادگیری، استفاده هوشمندانه و رفع محدودیت‌ها
  • آزمایش
  • تحلیل
  • تعیین اقدامات بعدی

بخش های کتاب رشد ناب

این کتاب سه بخش دارد و گام‌های لازم برای پیاده‌سازی این چارچوب را به‌ترتیب توضیح می‌دهد؛

بخش ۱: تعریف رشد

در بخش ۱ کتاب رشد ناب نشان داده‌شده‌است که کشش، سنجه‌ جهانی رشد است. این بخش با تعریف کشش شروع شده و نشان می‌دهد که چگونه اهداف مبهم یک مدل کسب‌وکار را می‌توان به سنجه‌ای ملموس‌تر تبدیل کرد. در ادامه می‌آموزید که چگونه می‌توان این هدف تخمینی را با استفاده از مدل کشش به قدم‌هایی قابل اجرا تجزیه کرد.

بخش ۲: اولویت‌بندی هدررفت

بخش ۲ به شما نشان می‌دهد که چگونه مدل کسب‌وکار خود را محک زده و از نظریه‌ محدودیت‌ها برای اولویت‌بندی فرضیه‌ها یا محدودیت‌های مدل کسب‌وکار خود استفاده کنید. این بخش، معادل مرحله‌ مشاهده و جهت‌گیری در چهارچوب است.

بخش ۳: عبور از موانع

بخش ۳ به شما نشان می‌دهد که چگونه از رویکرد ناب در بازه‌های زمانی کوتاه استفاده کنید و محدودیت‌های مدل کسب‌وکار را برطرف کنید. سپس می‌آموزید زمانی که یک محدودیت را شناسایی می‌کنید، یک راهبرد (یا طرح اعتبارسنجی) برای از بین بردن آن طراحی کنید.

جمع بندی

همین الان دست به کار شوید! کسب‌وکار اولیه خود را ساده شروع کنید. به یاد داشته باشید که هر سیستم پیچیده‌، ابتدا با یک سیستم ساده شروع شده‌است. اگر ایده‌ شما قابلیت اجرا از طریق چند نوع مدل کسب‌وکار را دارد، برای هر متغیر یک بوم ناب جداگانه بسازید. پیش از آن که بتوان سنجید که یک مدل کسب‌وکار ارزش تلاش دارد یا خیر باید مزیت پایانی، یا نتیجه‌ مطلوب، را تخمین زد که پایه و اساس کسب‌وکار شماست. مجموعه کتاب‌های ناب در این راه به شما کمک می‌کنند. در کتاب رشد ناب بیاموزید که چگونه می‌توانید کسب‌و‌کار اولیه خود را رشد دهید.

کتاب رشد ناب در سال 2016 به چاپ رسیده‌است و توسط مجموعه آقای مترجم ترجمه شده‌است. به زودی نسخه فارسی این کتاب به بازار عرضه می‌شود و می‌توانید از طریق همین وب‌سایت آن را خریداری کنید.

بسته پرواز: کتاب های ویژه کارآفرینی و کسب و کار با هدیه های ویژه

پیش از خرید این کتاب، پیشنهاد می کنیم بسته پرواز را بررسی کنید این بسته برای کارآفرینان و علاقه مندان به استارتاپ و کسب و کار مناسب است.

خرید آنلاین کتاب رشد ناب

هزینه نسخه چاپی: 220000 تومان

هزینه ارسال به سراسر کشور: 45000 تومان

زمان ارسال: سفارش هایی که در طول هفته ثبت شوند در روز بعدی از طریق پست ارسال خواهند شد

تذکر: سفارش هایی که از چهارشنبه تا جمعه و روزهای تعطیل ثبت شوند، در اولین روز کاری بعدی ارسال می شوند. بسته به عملکرد اداره پست، حدود بین 2 تا 4 روز کاری زمان می برد تا کتاب به دست شما برسد.

رشد ناب

نام کتاب انگلیسی: Scaling Lean

نویسنده: اش ماوریا

مترجم: علیرضا کاظمی نیا- مهتاب ابراهیم زاده

قطع: رقعی

کاغذ: تحریر

تعداد صفحه: 268 صفحه

قیمت: 220000 تومان