مریم کریمی نوشته
جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکتری آخرین و مهم ترین مرحله نگارش پایان نامه است. اگر نتوانید به خوبی از پایان نامه خود دفاع کنید، ممکن است زحمت هایی که در طول چند سال کشیده اید از بین بروند و نمره خوبی کسب نکنید. 

پیش از این با دیگر مراحل نگارش پایان نامه آشنا شدیم. نکته های مهم در انتخاب موضوع پایان نامه را یاد گرفتیم، یاد گرفتیم چگونه بخش های مختلف پایان نامه را بنویسیم. نحوه دستیابی به منابع را آموختیم و با تحلیل داده های پایان نامه آشنا شدیم. نحوه نوشتن منابع پایان نامه را مرور کردیم. مرحله آخر دفاع از پایان نامه ای است که مرحله به مرحله با هم آن را نگاشته ایم. آقای مترجم مهم ترین نکته های روز دفاع از پایان نامه را به شما می آموزد تا دفاعی شاد داشته باشید، از استرس دور باشید و خاطره ای ماندگار همراه با نمره ای متناسب با تلاش هایتان کسب کنید. مهم ترین نکته های روز دفاع از پایان نامه؛

1. هماهنگی های لازم برای جلسه دفاع را از قبل انجام دهید

در بعضی از دانشگاه ها باید یک هفته قبل از روز دفاع سالن را رزرو کنید. به یاد داشته باشید که پس از رزرو سالن هم، روز قبل از دفاع موضوع را به مسئول سالن یادآوری کنید. برای تحویل گرفتن سالن و تجهیزات سالن هم حداقل یک ساعت قبل از دفاع در محل حضور داشته باشید.

البته گاهی ممکن است پیش از دفاع شما، جلسه دفاع دیگری برگزار شود. در این شرایط که بیشتر اواخر ترم رخ می دهد، تا لحظه هایی پیش از دفاع شما، جلسه دفاعی دیگر برگزار می شود. در این شرایط به خود مسلط باشید و نگران اوضاع نشوید. به فرد قبلی و اطرافیانش هم فشار نیاورید، او هم مانند شما مجبور شده چنین شرایطی را تحمل کند. حتما استادان هم شما را درک خواهند کرد.

2. تجهیزات را امتحان کنید

مطمئن شوید کامپیوتر سالن دفاع، سیستم صوتی و تصویری و لامپ هایی که لازم دارید، به درستی کار می کنند. گاهی ممکن است همه چیزقبل از دفاع درست کار کند اما در میانه های جلسه دفاع مثلا کامپیوتر مشکل پیدا کند. در چنین شرایطی ابتدا به خودتان مسلط باشید و به دور از استرس مسئله را برای حاضرین توضیح دهید. سپس بدون آن وسیله جلسه را ادامه بدهید.

3. پیش از دفاع یک دور پایان نامه خود را بخوانید

از آن جا که شما پایان نامه را طی چند ماه یا چند سال نوشته اید، ممکن است تا روز دفاع بخش هایی از آن را فراموش کرده باشید. استرس روز دفاع این فراموشی را دو چندان می کند. پس بهتر است از چند روز قبل از دفاع مروری اجمالی روی پایان نامه خود داشته باشید.

4. تمرین کنید

اگر شرایط شما اجازه می دهد حداقل یک بار جلسه دفاع خود را همراه با خانواده یا دوستان شبیه سازی کنید. اگر امکان این کار را ندارید، جلوی آینه تمرین کنید. متن را حفظ نکنید، بلکه سعی کنید به صورت شفاهی توضیح دهید. آن قدر تمرین را ادامه دهید تا بدون مکث های طولانی و آزاردهنده بتوانید متن را ارایه دهید.

5. زمان بندی را در نظر داشته باشید

در تمرین های خود به زمان بندی توجه داشته باشید. در جلسه واقعی دفاع هم زمان بندی را رعایت کنید. در جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد شما 20 تا 30 دقیقه فرصت دارید که پایان نامه خود را ارایه دهید. بهتر است زمان را روی 20 دقیقه تنظیم کنید تا اگر مشکلی ناگهانی بوجود آمد زمان بیشتری صرف نشود.

6. از روی متن نخوانید

هنگامی که تمرین می کنید خواندن از روی متن مشکلی ندارد، اما در جلسه دفاع از روی یادداشت ها یا از روی متن پاورپوینت نخوانید. از آن ها کمک بگیرید، اما سعی کنید از حافظه کمک بگیرید.

7. با مخاطب ارتباط برقرار کنید

شما درحال درس جواب دادن آن هم در کلاس اول دبستان نیستید. بلکه درحال ارایه یک کنفرانس تخصصی هستید. با مخاطب خود ارتباط بگیرید و تماس چشمی برقرار کنید.

8. یادداشت بردارید

از نکته ها و اشکال هایی که داوران مطرح می کنند یادداشت بردارید. در این مرحله تکیه کردن بر حافظه کار درستی نیست. زیرا بسیار دیده شده که فرد پس از جلسه دفاع بسیاری از نکته ها را به یاد نمی آورد.

9. خوب شروع کنید

اگر در ابتدای کار استرس داشته باشید یا صدایتان بلرزد، توجه مخاطب را از دست می دهید. پس شروعی پر انرژی و با اعتماد به نفس داشته باشید. به مخاطب نشان دهید که به موضوع تسلط دارید و پایان نامه شما ارزش علمی دارد.

10. توضیحات کامل و مختصر بدهید

بیشتر افرادی که در سالن دفاع حضور دارند یا از موضوع شما چیزی نمی دانند یا اطلاعات اندکی دارند. توضیحات شما باید در عین اختصار و کوتاهی، اطلاعات لازم را به مخاطبان بدهد.

آنچه امروز با هم مرور کردیم نکته های اساسی و مهم در دفاع از پایان نامه بود. آقای مترجم امیدوار است نمره ای متناسب با تلاش های خود کسب کنید و همواره موفق باشید. 

شما توجه به چه نکته هایی را برای روز دفاع از پایان نامه ضروری می دانید؟