چگونه با انگیزه و اشتیاق به یادگیری زبان انگلیسی بپردازیم؟

مطمئنا یادگیری و تسلط بر زبان انگلیسی به یکی از ضروریات زندگی امروزه تبدیل شده‌است. همگی به خوبی می‌دانیم که برای انجام ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین کارها نیازمند زبان انگلیسی هستیم. انجام پروژه‌های موفق و اثربخش دانشگاهی، مهاجرت، پیشرفت‌های شغلی و … همگی در گرو آشنایی کامل با زبان انگلیسی هستند. پس ضرورت دانستن زبان انگلیسی برای همه آشکار است. با وجود این تعداد کمی می‌توانند به تسلط کامل در زبان انگلیسی برسند. به نظرتان دلیل آن چیست؟

یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد یادگیری زبان انگلیسی را نیمه‌کاره رها می‌کنند، نداشتن انگیزه کافی است. آن‌ها در ابتدا با انگیزه زیادی شروع می‌کنند ولی با گذشت چند ماه دلسرد می‌شوند و دست از تلاش می‌کشند. خوب است بدانید شروع باانگیزه مهم است ولی حفظ شور و اشتیاق برای ادامه مسیر مهم‌تر است!

ما به شما راهکارهایی را آموزش می‌دهیم تا بتوانید از ابتدا تا انتهای مسیر یادگیری زبان انگلیسی را با شور و اشتیاق طی کنید، دلسرد نشوید و با تسلط کامل بر زبان انگلیسی به اهداف ارزشمند زندگی‌تان دست پیدا کنید.

1- اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

ترس از یادگیری زبان جدید به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های یادگیری زبان تبدیل شده‌است. همین ترس باعث می‌شود وقتی مباحث کمی سخت شد افراد نتوانند به مسیر یادگیری زبان انگلیسی ادامه دهند پس تلاش خود را متوقف و همه چیز را رها می‌کنند. حتی در بعضی از موارد زبان‌آموزان پیش‌فرض‌هایی را برای خود مشخص می‌کنند که مانع موفقیت و پیشرفت آن‌ها در یادگیری زبان انگلیسی می‌شود. مثلا دائما با خود تکرار می‌کنند من در لیسنینگ ضعیف هستم و هرچه قدر هم تلاش کنم به نتیجه‌ای نمی‌رسم.

قطعا این تصور اشتباه مانع تلاش کردن آن‌ها می‌شود و حتی اگر تلاش هم بکنند به نتیجه خوبی دست نخواهند یافت. اگر می‌خواهید به تسلط کامل در زبان انگلیسی برسید باید این طرز تفکر اشتباه را از خود دور کنید. برای مقابله با این تصورات غلط و افزایش اعتماد به نفس‌تان بهتر است به توانایی‌های خود باور داشته باشید و بدانید افراد زیادی قبل از شما توانسته‌اند با برنامه‌ای مناسب و با انگیزه و اشتیاق زبان انگلیسی خود را تقویت کنند. چرا شما جزء این دسته از افراد نباشید؟

2- برنامه‌ریزی مناسبی برای یادگیری زبان انجام دهید.

اگر دوست دارید برنامه ریزی مناسبی انجام دهید که بتوانید با اشتیاق به یادگیری زبان انگلیسی بپردازید بهتر است در ابتدا واقع بینانه به مسائل نگاه کنید. مثلا در روزهایی که سرتان شلوغ است لازم نیست زمان زیادی را صرف یادگیری زبان انگلیسی کنید. اگر می‌دانید در یک روز کارهای زیادی برای انجام دادن دارید نباید زمان زیادی را نیز برای یادگیری زبان اختصاص دهید، چرا که مطمئنا نمی‌توانید طبق برنامه خود عمل کنید و این باعث دلسرد شدن شما می‌شود. اگر چندین بار این اتفاق بیفتد و نتوانید مطابق با برنامه‌تان پیش بروید به تدریج یادگیری و مطالعه زبان را رها خواهید کرد.

برای جلوگیری از این مشکل، رویایی فکر نکنید و براساس کارهایی که باید در طول یک روز انجام دهید زمان مناسبی را نیز به مطالعه برای یادگیری زبان اختصاص دهید. با این وجود حتی اگر یک یا دو روز نتوانستید بر اساس برنامه‌تان عمل کنید، اصلا ناامید و ناراحت نشوید. این قضیه کاملا طبیعی است چراکه اتفاقات از پیش تعیین نشده زیادی در زندگی رخ می‌دهند. سعی کنید در روزهای بعدی عقب ماندگی‌های خود را جبران کنید تا از پروسه یادگیری‌ عقب نیفتید و انگیزه و اشتیاق‌تان برای یادگیری زبان انگلیسی از بین نرود.

3- اهداف‌تان را رویایی تعیین نکنید.

بعضی از افراد اهدافی دور از دسترس برای خود تعیین می‌کنند و طبیعتا نمی‌توانند در کوتاه مدت به آن‌ها دست پیدا کنند و همین امر سبب از بین رفتن انگیزه و اشتیاق‌شان برای یادگیری زبان انگلیسی می‌شود. مثلا فردی را تصور کنید که مهارت خوبی در لیسنینگ ندارد ولی برای خودش تعیین می‌کند که می‌خواهد پس از گذشت یک ماه هر چیزی که به زبان انگلیسی می‌شنود را متوجه شود. مطمئنا چنین فردی نمی‌تواند به این هدف برسد و پس از گذشت یک ماه وقتی می‌بیند به این هدف نرسیده ناامید می‌شود و دست از تلاش می‌کشد.

پس اهداف خود را واقع‌بینانه مشخص کنید. ابتدا اهداف کوچک برای خود تعیین کنید. دستیابی به اهداف کوچک انگیزه لازم را برای ادامه دادن مسیر برای‌تان فراهم خواهد کرد و همین موفقیت‌های کوچک باعث به وجود آمدن پیشرفت‌های بزرگ و قابل توجهی در زبان انگلیسی می‌شوند.

4- از روش‌های جذاب برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید.

استفاده از روش‌های معمول همچون رفتن به کلاس‌های زبان برای زبان‌آموزان یک‌نواخت و خسته کننده است و در طولانی مدت انگیزه آن‌ها را کاهش می‌دهد. زبان‌آموزان برای اینکه دلسرد نشوند و با شور و اشتیاق زیادی پروسه یادگیری زبان را دنبال کنند بهتر است از شیوه‌های جدید و جذاب برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنند. یادگیری زبان با استفاده از رقص و آواز، موسیقی، فیلم و سریال از جدیدترین شیوه‌ها هستند و انگیزه شما برای یادگیری زبان را تا حد بسیار زیادی افزایش خواهند داد. در ادامه می‌توانید با هر یک از این روش‌ها آشنا شوید و با شور و اشتیاق یادگیری زبان انگلیسی را ادامه دهید.

5- خودتان را دائما ارزیابی کنید.

همه وقت‌تان را صرف یادگیری نکنید. قسمتی از زمان‌تان را نیز به ارزیابی عملکردتان اختصاص دهید. بهتر است فاصله بین ارزیابی‌ها کوتاه باشد. این کار دو فایده دارد:

1- اگر طی مدت زمان مشخص، پیشرفت قابل توجهی کسب نکرده‌بودید به بررسی ایرادهای کارتان می‌پردازید و مواردی را که مانع موفقیت‌تان شده مشخص می‌کنید. برطرف شدن نواقص کارتان باعث می‌شود برای ادامه راه انگیزه بیشتری کسب ‌کنید.

2- آگاهی از موفقیت‌های‌تان باعث می‌شود شور و اشتیاق‌تان نیز بیشتر شود و ادامه مسیر یادگیری زبان انگلیسی را با انگیزه بیشتری طی کنید. اگر بتوانید برای هر یک از پیشرفت‌های‌تان به خودتان پاداش دهید، تاثیر بسیار مثبتی در افزایش انگیزه‌تان خواهد داشت.

6- از اشتباهات‌تان یاد بگیرید.

بعضی از افراد هستند که به محض انجام چند اشتباه حین یادگیری، انگیزه و اشتیاق‌شان را از دست می‌دهند. مثلا پس از انجام چند اشتباه حین مکالمه انگلیسی، احساس شکست و سرخوردگی می‌کنند. چنین افرادی بهتر است بدانند که اشتباه کردن جزئی از مسیر یادگیری است. اگر بتوانید از اشتباهات خود درس بگیرید و نکات مثبتی از آن‌ها بیاموزید مطمئنا پیشرفت‌ها و موفقیت‌های زیادی از این طریق کسب خواهید کرد و سرعت یادگیری‌تان نیز افزایش خواهد یافت. پس از اشتباهات‌تان نترسید. آن‌ها نشان می‌دهند که شما درحال تلاش کردن برای رسیدن به هدف‌تان هستید!

7- خودتان را با زبان‌آموزان دیگر مقایسه نکنید.

همه ما با یک دیگر تفاوت داریم. شرایط زندگی‌ هر یک از ما و همین‌طور سرعت یادگیری‌مان با هم متفاوت هستند. پس مقایسه عملکردمان با سایر زبان‌آموزان اصلا کار درستی نیست و به جز ناامیدی و کم شدن انگیزه‌ نتیجه دیگری ندارد.

در این مطلب سعی کردیم مواردی را به شما آموزش دهیم که با به کارگیری آن‌ها انگیزه و اشتیاق‌تان برای یادگیری زبان را افزایش دهید و به خوبی مسیر یادگیری زبان را طی کنید. با استفاده از این نکات یک بار برای همیشه یادگیری زبان را شروع کنید و آن را تا پایان ادامه دهید و به تسلط و مهارت کاملی در زبان انگلیسی دست پیدا کنید.