امروزه افراد زیادی می‌خواهند مهاجرت کنند و برای رسیدن به هدف‌شان به مدرک زبان نیاز دارند.

به همین خاطر بسیاری از آن‌ها در آزمون‌های زبان بین‌المللی همچون آیلتس شرکت می‌کنند تا امتیاز لازم را به دست آورند. یکی از سخت‌ترین بخش‌هایی که افراد در آزمون آیلتس با آن مواجه می‌شوند، بخش رایتینگ است. معمولا آن‌ها از این بخش نمره کمتری نسبت به سایر بخش‌ها کسب می‌کنند و تصور می‌کنند هیچ‌گاه نمی‌توانند نمره مناسبی از رایتینگ به دست آورند.  

 به همین خاطر این مطلب را آماده کردیم تا شما را با رایتینگ آیلتس جنرال آشنا کنیم و مهم‌ترین نکات آن را در اختیارتان قرار دهیم. 

رایتینگ آیلتس جنرال از دو بخش تشکیل شده است. 

 • تسک یک
 • تسک دو

برای تکمیل این دو بخش، در مجموع یک ساعت زمان دارید.  

ielts-general-writing-9

تسک یک رایتینگ آیلتس جنرال

برای تکمیل تسک یک رایتینگ آیلتس جنرال باید حداقل 150 کلمه بنویسید. بهتر است 20 دقیقه از زمان‌تان را صرف تکمیل این بخش کنید. مراقب باشید زمان بیشتری را به تسک یک اختصاص ندهید چرا که ممکن است برای نوشتن تسک دو زمان کم بیاورید. مدیریت زمان نقش مهمی در موفقیت شما ایفا می‌کند.  

 موضوع تسک یک رایتینگ آیلتس جنرال معمولا مربوط به نوشتن نامه می‌شود. مثلا به شما می‌گویند نامه‌ای بنویسید و طی آن از دوست‌تان بخواهید اطلاعات خاصی را در اختیارتان قرار دهد. نامه‌هایی که ممکن است در این بخش بنویسید به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. نامه رسمی: مثلا باید نامه‌ای به مدیر، رئیس، استاد دانشگاه‌تان و ... بنویسید 
 2. نامه نیمه‌رسمی: مثلا باید نامه‌ای به برادرتان بنویسید و درباره موضوع جدی مانند فروش خانه با او صحبت کنید. 
 3. نامه غیررسمی: مثلا باید نامه‌ای به دوست‌تان بنویسید و خاطرات تعطیلات‌تان را برایش تعریف ‌کنید.

  بر اساس اطلاعات مطرح شده در صورت سوال و اینکه مخاطب‌تان چه کسی است، نوع نامه (رسمی، نیمه رسمی و غیررسمی) را تشخیص دهید و از کلمات و لحن مناسبی استفاده کنید. در قسمت زیر، نمونه‌‌ای از صورت سوال تسک یک رایتینگ آیلتس جنرال را مشاهده می‌کنید.

general-writing-task-1

 

 همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، به وسیله سه بولت پوینت مشخص کرده‌اند که در نامه باید به چه مواردی اشاره کنید. همچنین لازم نیست نامه‌تان آدرس داشته باشد. در صورت سوال نیز برای‌تان مشخص کرده‌اند که باید با عبارت‌هایی همچون Dear Sir یا Madam نامه‌ را شروع کنید.

نوع نامه بالا رسمی است زیرا در صورت سوال مطرح شده که باید نامه‌ای به مسئول خوابگاه‌ بنویسید. پس در این شرایط باید ساختار جمله‌ها و لحن نوشته‌تان کاملا رسمی باشد.  

چگونه رایتینگ تسک یک آیلتس جنرال را بنویسیم؟

 برای تکمیل این بخش از آیلتس جنرال بهتر است 5 دقیقه اول را صرف ایده‌سازی و مرتب کردن ایده‌های‌تان کنید. با مطالعه عنوان رایتینگ، مواردی به ذهن شما می‌رسد. ایده‌های‌تان را به صورت کلمات کوتاه یادداشت کنید. هر چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد را روی کاغذ بیاورید. سپس سعی کنید ارتباط منطقی بین آن‌ها برقرار کنید و مشخص کنید در هر پاراگراف می‌خواهید درباره کدام موضوع صحبت کنید. بدین ترتیب بین پاراگراف‌های‌تان ارتباط منطقی برقرار می‌شود و کیفیت رایتینگ‌تان تا حد قابل توجهی افزایش می‌یابد.

 سپس بر اساس نقشه‌ای که ایجاد کرده‌اید شروع به نوشتن کنید. طوری عمل کنید که در پایان دو تا سه دقیقه زمان اضافه بیاورید. در این صورت می‌توانید یک بار دیگر رایتینگ‌تان را از لحاظ گرامری و واژگان چک کنید و غلط‌های‌تان را اصلاح کنید.

مهم‌ترین نکات هنگام نوشتن تسک یک آیلتس جنرال

 • به سبک نوشتن رایتینگ توجه کنید. بر اساس نوع مخاطب‌تان سبک و لحن نامه‌ را مشخص کنید.
 • عنوان رایتینگ را با دقت بخوانید و تمام اطلاعاتی که از شما خواسته شده را در متن بیاورید. اگر اطلاعاتی که در صورت سوال ذکر شده را در متن نیاورید، بخش قابل توجهی از نمره‌تان را از دست می‌دهید.
 • لازم نیست هنگام نوشتن نامه همه اطلاعاتی که ذکر می‌کنید واقعی باشند، می‌توانید از ذهن‌تان کمک بگیرید و اتفاق‌ها و رویدادهایی را توصیف کنید که تا کنون برای‌تان اتفاق نیفتاده‌اند. فقط حتما توجه داشته باشید که نوشته‌تان روند منطقی داشته باشد.
 • یک کلمه خاص را بیش از اندازه در متن تکرار نکنید. بهتر است از مترادف‌های آن استفاده کنید.
 • از جمله‌های پیچیده استفاده کنید تا از این طریق دانش زبانی خود را نشان دهید. سعی کنید با اصول و قواعد جمله‌سازی انگلیسی به طور کامل آشنا شوید و در این زمینه به تسلط کافی برسید.

تسک دو رایتینگ آیلتس جنرال

برای تکمیل تسک دو رایتینگ آیلتس جنرال باید حداقل 250 کلمه بنویسید. بهتر است 40 دقیقه از زمان‌تان را صرف نوشتن این بخش از رایتینگ کنید. در عکس زیر نمونه‌ای از صورت سوال تسک دو را مشاهده می‌کنید.

 general-writing-task-2

چگونه رایتینگ تسک دو آیلتس جنرال را بنویسیم؟

برای تسک دو باید یک Essay بنویسید. ابتدا صورت سوال را با دقت بخوانید تا متوجه موضوع رایتینگ شوید. پس از درک موضوع متن شروع به ایده‌پردازی کنید. هر آنچه که به ذهن‌تان می‌رسد را بنویسید. وقتی تمام ایده‌های‌تان را نوشتید سعی کنید هر پاراگراف را به یکی از ایده‌ها اختصاص دهید اما توجه داشته باشید که بین پاراگراف‌ها باید ارتباط موضوعی وجود داشته باشد و به هم مرتبط باشند.  

پس از تعیین موضوع هر پاراگراف، شروع به نوشتن کنید. به گونه‌ای زمان‌تان را مدیریت کنید که در پایان، فرصت کافی برای چک کردن متن‌تان داشته باشید تا بتوانید رایتینگ‌ را از لحاظ گرامری و واژگان بررسی کنید و اگر نیاز به تغییر داشت، اصلاحات لازم را انجام دهید. برای بهبود کیفیت رایتینگ‌تان به نکات زیر توجه کنید. 

مهم‌ترین نکات هنگام نوشتن تسک دو آیلتس جنرال

 • حتما توجه داشته باشید که رایتینگ‌تان مقدمه، بدنه اصلی و نتیجه‌گیری داشته باشد.
 • بهتر است در اولین جمله مقدمه، صورت سوال را پارافریز کنید و آن را بنویسید. سعی کنید از اصول و قواعد پارافریز کردن متن‌های انگلیسی آگاهی داشته باشید چرا که این مهارت، باعث تقویت رایتینگ‌تان می‌شود.
 • موضوع هر پاراگراف را به خوبی بسط دهید و مراقب باشید که پاراگراف‌تان صرفا از یک جمله تشکیل نشده باشد.
 • یک کلمه خاص را بیش از اندازه در متن تکرار نکنید. بهتر است از مترادف‌های آن استفاده کنید.
 • از جمله‌های پیچیده استفاده کنید تا از این طریق دانش زبانی‌تان را به مصحح نشان دهید.

جمع‌بندی

رایتینگ آزمون آیلتس جنرال از دو بخش تشکیل شده است: تسک یک و تسک دو. در این مطلب به طور کامل ساختار و ویژگی‌های این دو بخش را توضیح دادیم و نکات‌شان را بیان کردیم. برای اینکه بتوانید نمره مناسبی در این آزمون به دست آورید، بهتر است ابتدا با نحوه برنامه‌ریزی برای شرکت در آزمون آیلتس آشنا شوید. برای تقویت رایتینگ‌تان نیز می‌توانید از کتاب‌های مناسب تقویت رایتینگ انگلیسی استفاده کنید. از این راهکارها استفاده کنید و با برنامه‌ای منظم، مهارت رایتینگ خود را بهبود ببخشید.